سوال: با عرض سلام خلاصه میکنم: دوست بدهکار من ضامنِ وام اینجانب شد تا من وام را بگیرم و او به‌صورت قسطی (با پرداخت اقساط وام)، در واقع بدهی‌اش را به من بدهد. متاسفانه این کار را انجام نداد. بعد از اینکه وام را تسویه نمودم. مدارک وام که حاوی سفته ایشان بود را دریافت و از ایشان شکایت نمودم. دادگاه ضامن را محکوم نموده‌است. آیا این کار می‌تواند از طرف ضامن قابل شکایت و پیگیری باشد؟ لطفا اگر ماده قانون یا رای وحدت رویه را می‌دانید جهت استناد مرقوم نمائید.


پاسخ:
با سلام؛ به نظر میرسد رفتار شما فاقد وصف مجرمانه است.

سوال: سلام همسرم در سند ازدواج به من وکالتی داد که در خود سند چاپ شده بود(وکالت بلاعزل با حق توکیل غیر برای طلاق در برخی موارد). من میخواهم این وکالت را به ایشان برگردانم، چکاری باید انجام دهم؟ ایشان از اول هم روی این مسئله حساس بودند و با وجود گذشت زمان طولانی با وجود اینکه چیزی به من نمی گویند هنوز ناراحتند و برایشان حل نشده. لطفا راهنمایی کنید


پاسخ:
با سلام؛ به دفترخانه مراجعه و با توافق همدیگر نسبت به لغو این شرط(عقد وکالت) اقدام فرمایید.

سوال: بسمه تعالی استاد عزیز سلام علیکم در طی شکایتی که در دادسرای ساوه مبنی بر تخریب تاسیسات آبرسانی مطرح کردیم و با عدم حضور متهم در دادسرا و صدور قرار بازداشت و النهایه به صدور قرار مجرمیت و کیفرخواست دادسرا مواجه شد و پرونده به یکی از شعب کیفری ساوه منتقل شد. متهم با اطلاع از دستور جلبش که به خانه پدری ایشان در روستا ارجاع میشد متواری بود و پس از اطلاع از قرار مجرمیت در محل اداره حاضر شد و ابراز ندامت کرد و در خواست رضایت داشت. پس از مذاکرات مبلغ خسارت وارده را نپذیرفت و گفت من را به زندان بیندازید. و در محکمه وکیل گرفت . بنده مطلع بودم که پرونده به شعبه 103 کیفری ساوه رفته و منتظر وقت رسیدگی و ابلاغ آن بودم. درتاریخ 31 شهریور مامور ابلاغ به اداره ما مراجه میکند جهت ابلاغ وقت رسیدگی که در روز 30 شهریور بوده که همکار بنده از دریافت آن امتناع می کند. امروز مصادف با 1 مهر بنده به دفتر دادگاه مراجعه کردم و مشخص شد که در همان روز 30 قاضی مبادرت به صدور رای کرده از ایشان توضیح خواسته و در خواست مطالعه و کپی از پرونده را دادم. مثل اینکه جلسه 30 بدون ابلاغ به ما با حضور نماینده دادستان و وکیل متهم انجام شده که در این قضیه قصور مدیر دفتر و مامور ابلاغ با توجه به پارتی های متهم در ادارات مختلف کاملا مشهود است. وکیل متهم در دفاعیه گفته که متهم ملک خود را در تاریخ 3 دی ماه 92 به شخصی واگذار کرده و قولنامه ای هم ضمیمه می باشد و مدعی شده که عملیات تخریب در 6 ماه گذشته و توسط مالک جدید انجام شده و ... البته دراوصاف قولنامه مبهمات زیادی وجود دارد از جمله اینکه قولنامه مذکور در مشاور املاک فرهنگ نامی که هم نام و احیانا فامیل متهم است تنظیم شده و کپی آن ضمیمه پرونده است و در مبایعنامه ذکر شده که زمین بدون آب می باشد... که با توجه به عدم حضور ما قاضی برائت صادر کرده. اما با توجه به اظهارات اهالی روستای مجاور و عکس های هوایی که از نرم افزار گوگل ارت اخذ شده مشخصی شده که تاسیسات جهت استفاده از آب قبل از تاریخ مرقوم در مبایعنامه هم وجود داشته و به عبارتی آخرین عکس گوگل از محل 23 شهریور 92 بوده که مشخص است در ملک مورد نظر تاسیسات از جمله منبع آب جهت استفاده از آب بوده و با اظهارات وکیل در لایحه دفاعیه کاملا منافات دارد و مشخص است که اگر بخواهیم مبایعنامه هم قبول کنیم اقدامات قبل از تاریخ مرقوم در مبایعنامه بوده چون ملک مورد نظر ابی نداشته و متهم اقدام به تخریب لوله هاای انتقال آب کرده که آب را به ملک خود راهنمایی کند."" حال سوال اینجاست آیا میتوان از عکس های گوگل ارت و گواهی اهالی روستای مجاور جهت اثبات جرم مشارالیه در لایحه اعتراضیه به حکم برائت برای دادگاه تجدید نظر استان استفاده کرد.؟


پاسخ:
با سلام؛ چنانچه شاکی پرونده بوده اید(ذینفع و نه اعلام کننده ی جرم) و رعایت قواعد دادرسی از حیث زمان رسیدگی و دادرسی عادلانه نشده است، جلسه ی تشکیل شده در تاریخ 30/06/1393 فاقد وجاهت قانونی بوده و قاضی محترم تخلف مسلم قضایی انجام داده اند ، در ثانی جرم تخریب در مانحن فیه قائم به شخص است و ممکن است این بزه از سوی مالک یا غیر ماللک یا هر شخص دیگری اتفاق افتاده باشد و مبایعه نامه نه دلیلی بر تحقق بزه است و نه آن را نفی می کند بلکه اثبات آن با اداره ی شماست. گوگل ارث در محاکم به چند دلیل می تواند قابل استناد باشد؛ 1- در بند الف ماده 2 قانون تجارت الکترونیکی در تعریف داده پیام آمده است:"هر نمادي از واقعه، اطلاعات يا مفهوم است كه با وسايل الكترونيكي، نوري و با فناوري‌هاي جديد اطلاعات توليد، ارسال، دريافت، ذخيره يا پردازش مي‌شود". 2- ماده 12 قانون مذکور اشعار می دارد:" اسناد و ادله اثبات دعوي ممكن است به صورت داده پيام بوده و در هيچ محكمه يا اداره دولتي نمي توان بر اساس قواعد ادله موجود، ارزش اثباتي ((داده پيام)) را صرفاً به دليل شكل و قالب آن رد كرد". 3-گوگل ارث نرم افزاری(داده پیامی) است که مقبولیت و سندیت جهانی دارد و یقینا پذیرش آن از سوی محاکم به عنوان دلیلی محکم جهت نزدیکی به عدالت کمک شایانی می کند. لذا با این وصف و نظر به آنکه می بایست ادله ی الکترونیکی را نیز به ماده ی 1258 قانون مدنی اضافه نماییم،پس گوگل ارث با توجه به ماهیت آن سند معتبری محسوب است. گواهی اهالی روستای مجاور نیز قابلیت استماع را دارد. پایا و سربلند باشید.

سوال: سلام اقا خسته نباشید من مرددم بدجور در اینکه ایا برم مشاوران حوقوقی یا برم کارمند دادگستری بشم هر دوی اینها قبول شدم بعضی از بازار وکالت ما رو نا امید میکنند گروهیم میگویند فقط برید دنبال وکالت شاید اولش خوبه نباش بعدش باعث پیشرفت میشه و جای پیشرفتم داره؟ بنظر شما کدوم ترجیح بدم؟؟ اگه براتون مقدوره تو ایمیل خودم پاسخ بدبد از شما کمال تشکر رو دارم بدرود


پاسخ:
با سلام؛ در وهله ی اول می بایست علاقه ی خودتان را در نظر بگیرید و به هر سمتی که علاقمندید قدم بردارید، ولیکن پیشنهاد می شود همچون عقاب بالاهای خود را باز کرده و با اقتدار و قدرت پرواز کنید که حکما وکالت شغلی است که شما را در این خصوص کمک می کند. پایا و سربلند باشید.

سوال: با سلام؛ منظور از تبعی بودن عقد رهن چیست؟


پاسخ:
در بدو امر می بایست دینی موجد باشد که به تبع آن رهینه ای قرار داده شود. به طور مثال شخص الف ملکی خریداری می کند و مبلغ 50000000 تومان از ثمن معامله باقی می ماند، فروشنده از وی می خواهد مالی را در رهن(گرو) قرار دهد که در صورت عدم پرداخت مبلغ 50000000 بتواند با طی مراحل قانونی و با فروش رهینه، به پول خود برسد. در اینجا عقد رهن به تبع عقد بیع ایجاد می شود.